Protetyka

W naszej klinice protetyką zajmuje się:

Protetyka zajmuje się uzupełnianiem ubytków po utracie lub uszkodzeniu zębów. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i problemów z układem pokarmowym. Warto też myśleć przyszłościowo z uwagi na psychologiczny aspekt posiadania kompletnego uzębienia. Każde uzupełnienie protetyczne nakłada na pacjenta obowiązek jeszcze większej dbałości o higienę jamy ustnej, a także wymaga regularnych wizyt kontrolnych i profilaktycznych.

Nasza klinika oferuje następujące usługi protetyczne: uzupełnienia stałe tj.: wkłady kk (z różnego rodzaju stopów metali, włókna szklanego), korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne, mosty, inlaye, onlaye kompozytowe i ceramiczne, licówki, uzupełnienia ruchome tj. protezy całkowite (uzupełniające wszystkie brakujące zęby), protezy szkieletowe (uzupełniające częściowe braki) oraz implantoprotetykę (protetyka na implantach).

Korona protetyczna jest stałym uzupełnieniem, które montuje się, gdy korona zęba jest bardzo zniszczona, a jej odbudowa materiałem światłoutwardzalnym jest już niestety niemożliwa. Wykonuje się ją z różnych materiałów – obecnie najczęściej używa się koron porcelanowych na podbudowie metalowej i koron pełnoceramicznych. Koronę można opsiać jako pewnego rodzaju czapeczkę nakładaną na odpowiednio przygotowany ząb. Stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie zmniejsza ząb do adekwatnych rozmiarów. Później pobierane są wyciski, które oddaje się do pracowni protetycznej, gdzie w warunkach laboratoryjnych wykonuje się koronę. Na kolejnej wizycie lekarz oddaje pacjentowi gotową koronę, a gdy ta zostanie zaakceptowana przez pacjenta - cementuje ją na stałe.

Korony protetyczne cechują się wysoką estetycznością, a także dużą wytrzymałością. Przygotowanie zęba pod takie uzupełnienie różni się nieznacznie i ze względu na estetykę korony może być wykonane nad- lub dodziąsłowo. Trzeba też wspomnieć o koronie tymczasowej, która zawsze towarzyszy pacjentowi w sytuacji, kiedy ząb jest zmniejszony. Dzięki niej ząb pozostaje pod ochroną do czasu następnej wizyty. Koronę taką wykonuje się z akrylu lub kompozytu, bezpośrednio w gabinecie lekarza lub w pracowni protetycznej (przy rozległych pracach). W trakcie takich prac zawsze proponujemy pacjentowi wykonanie korony tymczasowej. Zdecydowanie zwiększa to poczucie komfortu. Korona protetyczna wykonywana jest również na implancie, z którym łączy ją tzw. łącznik.


Mosty protetyczne to uzupełnienia, które odbudowują jeden lub więcej brakujących zębów. Opierają się one na zębach własnych pacjenta (tzw. filary mostu). Most składa się z filarów i przęsła. Przęsło uzupełnia „lukę” zębową. Mocuje się je do koron zębów filarowych. Inaczej mówiąc – mosty blokowane są przez przęsło korony. Mosty to uzupełnienie komfortowe, gdyż mocuje się je na stałe. Używa się ich niemal równie bezproblemowo, co zębów naturalnych. Mosty podobnie jak korony protetyczne wykonuje się z wielu różnych materiałów. Podbudową mostu może być na przykład stop ze stali, złota, platyny, cerkonu.


Licówki stosuje się w celach estetycznych. Są to małe płatki porcelanowe, które sprawią, że pacjent odzyska utraconą pewność siebie.
Licówki rozjaśniają ząb, nadają mu piękny kształt i barwę, wydłużają go, poszerzają, czy likwidują szpary między zębami. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą rozjaśnić zęby, lub zachować ich naturalną barwę, ale przy tym ukryć trwałe przebarwienia. Licówki zakłada się też w przypadku nieestetycznych bruzd lub niewielkich uszkodzeń zębów, takich jak na przykład pęknięcia, lub ukruszone czy starte brzegi.

Dental Max
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna

ul. Senatorska 20 (wejście od ul. Bielańskiej) Warszawa