Profilaktyka dentystyczna

W naszej klinice profilaktyką zajmuje się:

Profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę. Zapobiega próchnicy oraz chorobom przyzębia jamy ustnej. Pozwala wyeliminować przykry zapachu z ust oraz zmniejsza przebarwienia od kawy, papierosów, herbaty itp. Pacjentom zapewniamy pełen zakres profesjonalnie przeprowadzonych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych metod. Plan zabiegów dostosowujemy do potrzeb każdego pacjenta.

Z zakresu profilaktyki proponujemy:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie,
  • lakierowanie zębów / fluoryzacja,
  • instruktaż higieny jamy ustnej,
  • lakowanie zębów.

Powyższe czynności, stanowią wstęp do wybielania zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej gwarantuje bielszy uśmiech i zdrowsze zęby.

Instruktaż higieny jamy ustnej przekazuje szczegółową wiedzę na temat właściwej higieny jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania higienistka dobiera odpowiednią technikę szczotkowania zębów do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Dobrana technika zależy od stanu uzębienia oraz przyzębia. Należy pamiętać, że szczotka i pasta do zębów to nie wszystko! Warto też czyszcić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Mycie języka także jest niezwykle istotnym punktem higienizacji jamy ustnej. W tym celu stosuje się skrobaki, które usuną z niego osad i nalot.


Scaling to zabieg mający na celu sunięcie kamienia nazębnego. Nagromadzenie złogów nazębnych może być bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Scaling jest wykonywany przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. Aby zapobiec ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej powierzchnie zębów są polerowane przy użyciu szczoteczek, past lub gumek. Zapewnia to przyjemne uczucie gładkości.


Piaskowanie to zabieg usuwający osad oraz przebarwienia. Często stosuje się go po zabiegu scalingu, gdyż bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe (szczeliny, gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie, ani szczoteczka). Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni zębów.


Lakierowanie to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnię wszystkich zębów. Zabieg wykonuje się zarówno u dzieci (zęby mleczne oraz stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i chroni przed próchnicą. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.


Lakowanie to zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnianiu bruzd, szczelin oraz zagłębień w zębach stałych. W tym celu używa się specjalnej substancji światłoutwardzalnej zwanej lakiem szczelinowym. Lakuje się zęby zdrowe (czwórki, piątki, szóstki, siódemki). Dzięki lakowaniu bakterie nie rozwijają się w trudno dostępnych miejsach. Zabieg ten znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakowanie stosuje się głównie u dzieci w czasie do 6 miesięcy od pojawienia się zęba stałego.

Dental Max
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna

ul. Senatorska 20 (wejście od ul. Bielańskiej) Warszawa