Leczenie recesji dziąsłowych

O recesji zębowej możemy mówić, gdy powierzchnia korzenia zęba zostanie odsłonięta. Recesja dziąsłowa natomiast to sytuacja, w której brzeg dziąsła znajduje się poniżej granicy szkliwno – cementowej. Prowadzi to do odsłonięcia korzenia zębowego, co naraża go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i znacznie zmniejsza jego odporność na uszkodzenia. Zęby objęte recesją dziąsłową są szczególnie podatne na próchnicę. Osuwanie się dziąseł to nie tylko bolesne szyjki zębowe, ale również zanikanie kości przyzębia, która nie jest dobrze osłonięta i odżywiona. W niektórych przypadkach recesja zębów wiąże się z zapaleniem miazgi, a co za tym idzie, koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego. W najgorszym przypadku, recesja może doprowadzić do rozchwiania zęba lub nawet jego wypadnięcia.

Przyczyn powstawania recesji jest wiele. Są to m. in.:

 • niewłaściwa technika szczotkowania;
 • długo utrzymujący się stan zapalny wokół zeba;
 • wada zgryzu;
 • biotyp dziasłowy;
 • nieprawidłowe wykonane uzupełnienia protetyczne i zachowawcze;
 • przeciążenia zgryzowe;
 • efekt leczenia ortodontycznego.

Bardzo ważną kwestią, na którą uwagę muszą zwrócić Pacjenci borykający sie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, jest właściwe i prawidłowe szczotkowanie zębów. Na pozór banalna i podstawowa czynność może przyczynić sie do pogorszenia stanu dziąseł. Należy pamiętać, aby technikę szczotkowania dobrać do stanu uzębienia. Jedną z kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę jest zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Duże znaczenie ma również twardość włosia szczoteczki. Pacjentom z recesją dziąsłową zaleca się szczoteczki o miękkim lub średniej miękkości włosiu.

Istnieje kilka stopni zaawansowania recesji dziąsłowych:

 • I stopień: recesja tego stopnia obejmuje tylko dziąsło zębodołowe i jest najlepiej rokującą klasą recesji.  Zapobieganie jej jest najłatwiejsze i najmniej inwazyjne.
 • II stopień: recesja tego stopnia dochodzi do błony śluzowej lub ją przekracza.
 • III stopień: recesja tego stopnia dochodzi do błony śluzowej lub już ją przekracza. Może również łączyć się z utratą dziąsła z przestrzeni międzyzębowych lub z nieprawidłowym ułożeniem zęba.
 • IV stopień: obejmuje błony śluzowe i wiąże się z rozległym ubytkiem tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych.

 

Leczenie recesji rozpoczyna się od wyeliminowania czynników przyczyniających się do uszkadzania szyjek zębowych. Najpierw usuwa się kamień oraz złogi, które zalegają na zębach. Pacjenta dotkniętego problemem recesji uczy się odpowiedniej metody szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest również zmiana szczoteczki na taką, która w jak najmniejszym stopniu będzie uszkadzała dziąsła.

Leczenie recesji dziąsłowych polega na naprawie tkanek dziąsła, które zostały utracone. W tym celu należy wykonać zabieg chirurgiczny zaliczany do tzw. Periochirurgii (chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej). Polega on na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Dokładna metoda odbudowy dziąsła i leczenia recesji dziąsłowych jest dobierana indywidualnie do każdego przypadku po wnikliwym wywiadzie i konsultacji lekarskiej. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.

 

Do zabiegów wykonywanych w celu leczenia recesji dziąsłowych zalicza się m.in.: przeszczep tkanki pobranej z podniebienia lub przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji. Innym sposobem jest metoda sterowanej regeneracji. Polega ona na uzupełnieniu ubytku kości – rodzaj uzupełnienia jest dobierany do stanu zdrowia Pacjenta.

Dental Max
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna

ul. Senatorska 20 (wejście od ul. Bielańskiej) Warszawa