Leczenie paradontozy

W naszej klinice leczeniem paradontozy zajmuje się:

Leczenie paradontozy (PERIODONTOLOGIA) to dziedzina stomatologii, która poświęca się profilaktyce oraz leczeniu chorób przyzębia lub chorób błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to to zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb. Ponadto, ma ono za zadanie chronić zęby przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej lub kanału korzeniowego. Zapalenie przyzębia (potocznie paradontoza) to przewlekła choroba, w czasie której bakterie atakują dziąsła, co może doprowadzić do poważnych zmian w jamie ustnej. W trakcie choroby infekowane są też tkanki przyzębia, czego efektem jest stan zapalny. W wyniku stanu zapalnego niszczone są tkanki będące oparciem dla zębów. Rezultatem tego jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – nawet jego utrata.

Co powoduje powstawanie paradontozy?

  • niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej;
  • osad, kamień nazębny;
  • źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów);
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;

Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np.:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • problemy z układem krążenia;
  • obniżona odporność organizmu.

Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.

Dlatego też niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na takie objawy jak: nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów;

W leczeniu paradontozy wskazane jest poinformowanie Pacjenta o sposobach prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, a także jak najszybsze usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium  paradontozy, należy systematycznie usuwać kamień nazębny (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosować pasty i płyny przeznaczone do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobrane przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).

Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości zostały już znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegami wykonywanymi w celu wyleczenia zaawansowanej paradontozy są m.in. kiretaż, gingiwektomia, czy ,bardziej zaawansowane, operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonuje się również korekty chirurgiczne dziąseł, kości oraz stosuje się preparaty, które regenerują utracone fragmenty kości oraz tkanki przyzębia.

Kiretaż jest zabiegiem, który polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonek przyzębnych kamienia nazębnego gromadzącego się w kieszonkach na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej.

Nawarstwiający się kamień wnika w szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem, prowadząc do jej powiększenia i występowania stanów zapalnych. Kiretaż można wykonać zamknięty lub otwarty, w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, w których zalega kamień nazębny.

Kiretaż zamknięty wykorzystuje się w sytuacji, gdy kieszonki nie są bardzo głębokie (do ok. 5 mm). Wtedy złogi  poddziąsłowe zostają usunięte bez konieczności chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Kiretaż otwarty wiąże się już z potrzebą chirurgicznego odsłonięcia korzenia.

Oba zabiegi, zarówno kiretaż zamknięty, jak i otwarty, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Gingiwektomia, zwana również gingiwoplastyką, czy plastyką dziąsła jest zabiegiem wykonywanym, gdy dziąsła nie są symetryczne, nachodzą zbytnio na zęby lub mają nieodpowiedni kształt.

Jest to usunięcie nadmiaru dziąseł lub nadanie im pożądanego kształtu. Zabieg ten wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Operacje płatowe przeprowadza się, gdy stan paradontozy jest bardzo zaawansowany, w efekcie czego trzeba usunąć zapalnie zmienioną tkankę. Taki zabieg polega na chirurgicznym odsłonięciu dziąsła w okolicy zmiany zapalnej – ma to na celu odsłonięcie korzeni oraz kości wyrostka zębodołowego. Ułatwia to dostęp do ogniska zapalnego. Jeśli podczas wykonywanego zabiegu okaże się, że ubytek kostny jest znaczny, istnieje możliwość sterowanej regeneracji kości, czyli uzupełnienia go odpowiednimi materiałami kościozastępczymi. Zabiegi płatowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu miejsce operowane zostaje zaopatrzone szwami.

Dental Max
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna

ul. Senatorska 20 (wejście od ul. Bielańskiej) Warszawa