Co zamiast protez?

Dlaczego protezy sprawiają problemy?

Protezy, czyli tzw. sztuczna szczęka, to najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku utraty wielu zębów lub bezzębia. Pomagają one wyeliminować wiele problemów wywołanych przez braki zębowe. Należy jednak pamiętać, że nienależyta higiena protezy może doprowadzić do powstania szeregu nowych problemów.

Dobry dentysta w Warszawie Dental Max

Podrażnione dziąsła i jama ustna

Jeżeli proteza nie jest dobrze dopasowana mogą wystąpić zakażenia jamy ustnej wywołane przez drożdżaki.

Przesuwające się protezy

Po utracie zęba dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane przez zęby i ich korzenie, w wyniku czego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła obniżają się. W trakcie takiego procesu, proteza staje się luźna i trzeba ją na bieżąco dostosowywać, ponieważ luźne protezy mogą być przyczyną bolesnego ucisku, a także stanów zapalnych. Kremy mocujące do protez zapewniają jedynie chwilową ulgę i należy je stosować oszczędnie. Częste stosowanie coraz większej ilości takiego kremu jest uciążliwe, czasochłonne i często nieprzyjemne. 

Trudności w jedzeniu, mówieniu i uśmiechaniu się

Każda osoba nosząca protezę z pewnością zna to uczucie, kiedy nie może zjeść tego na co ma ochotę. Często też zdarza się, iż takie osoby czują się niekomfortowo,gdy uśmiechają się lub wypowiadają publicznie, gdyż martwią się wypadnięciem protezy w obecności innych osób. 

Nowoczesne rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi mogą pomóc w pozbyciu się tych problemów i odzyskaniu pełnej funkcji zębów oraz naturalnego wyglądu i dobrego samopoczucia.

W jaki sposób rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi mogą pomóc?

Powszechnie uważa się, że implanty stomatologiczne są najbardziej skuteczną, obecnie stosowaną metodą odbudowy brakujących zębów, ponieważ dają one wiele istotnych korzyści pacjentom.

Naturalny uśmiech

Nowoczesny implant stomatologiczny wygląda jak prawdziwy ząb. Jego kolor, kształt i kontur jest dopasowany tak, aby nie różnił się od naturalnych zębów, dzięki czemu znów moższ się cieszyć pięknym uśmiechem. Wraz z nowymi, lśniącymi zębami powróci dobre samopoczucie i pewność siebie.

Jedzenie i mówienie w prawidłowy sposób

Czy musiałeś zrezygnować z ulubionych dań po utracie zębów? Czy czujesz się skrępowany podczas rozmowy, gdyż protezy lub brak zębów uniemożliwiają Ci wyraźne mówienie? Implanty stomatologiczne pełnią te same funkcje co prawdziwe zęby. Niezależnie od tego jak twarde, chrupiące lub ciągnące się potrawy lubisz, dzięki implantom stomatologicznym powrócą one do twojego menu. Wyraźne mówienie podczas długich rozmów z przyjaciółmi również nie będzie żadnym problemem.

Zdrowa kość szczęki i zęby sprawiają, że twarz wygląda młodziej

Rozwiązania zastosowane w implantach stomatologicznych pobudzają kość szczęki, która mogła zostać uszkodzona przez lata noszenia źle dopasowanej protezy. Implanty stomatologiczne wywołują proces zwany osteointegracją (z Greki osteon – kość), podczas którego implant łączy się z kością i utrzymuje jej dotychczasowe położenie. Zregenerowana kość szczęki oraz pełny zestaw zębów podtrzymujących wargi, może też zapewnić młodszy wygląd.

Stabilne i dobrze dopasowane

Zapomnij o niewygodnych, przesuwających się protezach. Implanty stomatologiczne są dopasowane do kości szczęki, dzięki czemu rozwiązanie to jest bardziej stabilne i dużo wygodniejsze niż protezy. Poza tym są one wykonane z materiałów biokompatybilnych, więc organizm będzie je dobrze tolerował.

Długotrwałe i skuteczne rozwiązanie

Implanty stomatologiczne są bardzo trwałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie jamy ustnej  mogą wytrzymać wiele długich lat, a nawet do końca życia. Od kiedy pierwszemu pacjentowi założono nowoczesne implanty w 1965 r. minęły już dziesięciolecia badań nad ich funkcjonalnością i stabilnością. Nowe rozwiązania cały czas są wdrażane.

Opłacalność

Uważa się, że leczenie za pomocą implantów to długofalowa inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie – czyli inwestycja w komfortowe życie. W porównaniu do innych sposobów odbudowy koszty początkowo mogą wydawać się wysokie, jednakże w dłuższej perspektywie implanty mogą być bardziej opłacalne. Inne sposoby odbudowy to wyższe koszty utrzymania i możliwość zanikania kości szczęki

Koncepcja leczenia All-on-4®

To rozwiązanie zaprojektowane zostało dla osób nieposiadających zębów. Jeżeli zęby muszą zostać wyrwane lub nie chcesz dłużej żyć bez zębów, koncepcja leczenia All-on-4® jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.Wystarczą tylko cztery implanty stomatologiczne, aby przy pomocy leczenia All-on-4® udało się odbudować wszystkie brakujące zęby.

Technika ta posiada szereg zalet:

  • Krótszy czas leczenia i niższe koszty. Niewielka liczba implantów potrzebna podczas stosowania tej koncepcji znacznie skraca czas leczenia, a także sprawia, że rozwiązanie to jest bardziej opłacalne niż inne opcje. Bardzo złożony sposób umieszczania implantów w tylnej części jamy ustnej powoduje, iż ten sposób leczenia przeznaczony jest tylko dla pacjentów ze znacznie zredukowaną kością szczęki wskutek lat życia bez zębów. 
  • Zęby na stałe już w dniu zabiegu. Zależnie od stanu uzębienia stomatolog może przymocować do implantów tymczasowy most już w dniu zabiegu. Oznacza to, że gabinet można opuścić ze wszystkimi zębami i powrócić do codziennych czynności. Po czasie gojenia się stomatolog wymienia tymczasowy most na ten docelowy, stworzony w laboratorium stomatologicznym. 

Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy koncepcja leczenia All-on-4®  jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

klinika stomatologiczna w warszawskim Śródmieściu Dental Max
gabinet stomatologiczny Dental Max w Warszawie

Proteza na dwóch implantach

W przypadku całkowitego braku zębów (bezzębie szczęki lub żuchwy), podstawową metodą leczenia stosowaną przez dziesięciolecia było wykonywanie protez całkowitych, osiadających na błonie śluzowej. Wieloletnie używanie takich protez prowadzi jednak do utraty kości wyrostka, co może powodować brak podłoża dla następnej protezy. Protezy całkowite powodują też znaczny dyskomfort. Nawet używanie powszechnie dostępnych klejów do protez często nie wystarcza do prawidłowego jej utrzymania. Przez to ma się nieprzeyjemne wrażenie że w każdej chwili proteza może się przesunąć lub nawet wypaść. Proteza na dwóch implantach rozwiązuje wszystkie wymienione problemy. Pracę protetyczną mocuje się do podłoża (implanty wszczepione w kość) za pomocą elementów retencyjnych. Elementy te w postaci kulek lub lokatorów przymocowane są do implantów. Proteza posiada miejsca do zamocowania kulki lub innego elementu retencyjnego umieszczonego na implancie. Wszystkie elementy odpowiadające za utrzymanie protezy można wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. System mocowania na elementach retencyjnych (kulki, lokatory) znacznie zwiększa komfort noszenia protezy. Takie rozwiązanie całkowicie eliminuje problem spadania protezy.

Dental Max
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna

ul. Senatorska 20 (wejście od ul. Bielańskiej) Warszawa