Dentofobia, czyli strach przed dentystą. Czy jesteśmy w stanie pozbyć się lęku?

W naszym gabinecie często spotykamy się z tym, że pacjenci przychodzą jedynie wtedy, kiedy zęby zaczynają boleć. Okazuje się, że nie byli u stomatologa kilka lat i wychodzą z założenia, że „jeżeli nie boli to nic się nie dzieje”. Nic bardziej mylnego. Regularne wizyty kontrole, zabiegi profilaktyczne mogą zapobiec dużo poważniejszym stanom naszych zębów i uchronić je przed skomplikowanym, długim leczeniem. 
Rzadkie wizyty u stomatologa są często spowodowane strachem przed dentystą - tzw. dentofobią. Okazuje się,  że 46% Polaków odczuwa lęk związany z wizytą u stomatologa (ciekawostka: naukowcy uważają, że bardziej niż dentysty boimy się jedynie wysokości i pająków). Strach ten w wielu przypadkach  bierze się z nieprzyjemnych doświadczeń, które często wywodzą się z naszego dzieciństwa oraz niewiedzy związanej z prężnym rozwojem medycyny, w tym stomatologii i technik w tej dziedzinie wykorzystywanych. Okazuje się, że źródłem lęku jest wiele czynników - zaczynając od zapachu , dźwięku, kończąc na samym bólu. Skutkami dentofobii są niepokojące statystyki dotyczące stanu uzębienia Polaków. Otóż aż 98% dorosłych ma próchnicę, a sześciolatków dotyka ona w 87%. 
W naszej klinice stomatologicznej staramy się skutecznie walczyć z dentofobią pacjentów. Uświadamiamy o nowoczesnych metodach leczenia, które niwelują ból, używamy najwyższej jakości produkty, by w maksymalny sposób pozbyć się specyficznego zapachu gabinetu stomatologicznego, pracujemy na najlepszych sprzętach, po to aby pacjent mógł w ciszy i bez dodatkowych atrakcji dźwiękowych odbyć wizytę, a co najważniejsze- posiadamy wykwalifikowaną kadrę lekarzy, którzy zawsze służą pomocą, a ich głównym celem jest zadowolenie pacjenta. Bardzo ważna jest dla nas obsługa najmłodszych pacjentów. Organizujemy wizyty adaptacyjne, na których dziecko poznaje gabinet, często w formie zabawy. Naszym celem jest zaszczepienie w dziecku pozytywnych myśli i doświadczeń związanych z wizytą u stomatologa, rzutuje to na jego późniejsze życie i podejście do tak ważnej sprawy jak dbanie o własne zdrowie.